Pokud zvažujete vydražit na aukci těžkou techniku, ať už pro zemědělské nebo stavební účely, nejprve si přečtěte pár užitečných rad.
Aukce stavebních strojů je forma prodeje, při které jsou speciální stroje, vybavení a příslušenství nabízeny k prodeji zájemcům, kteří mohou podávat nabídky. Stroj připadne tomu, kdo nabídne v aukci nejvyšší částku. Aukce mohou probíhat buď tradičně v aukční síni, nebo online na aukčních webových stránkách
Aukce těžké techniky jsou pro kupující velmi výhodné, protože jsou schopni získat kvalitní stroj za nižší cenu, než kdyby si zakoupili úplně nový stroj. Na aukcích se mohou objevit různé typy nových, zánovních i použitých stavebních strojů, jako jsou bagry (rypadla), nakladače, buldozery, traktory, zdvihací zařízení a další.
Nákup stavebního stroje není otázkou několika minut. Na aukci se vyplatí pečlivě připravit a ověřit si některé informace, aby kupující ve výsledku neprodělali. Především začínající obchodníci by měli přihazovat s rozmyslem.
Najděte si prověřeného poskytovatele služeb, který zprostředkovává aukce stavebních strojů. Ať už se jedná o jakýkoliv aukční portál, měli byste u něj ověřit kvalitu nabízených služeb. V prvé řadě si zkontrolujte historii prodejce, jak dlouho působí v oboru a zda má důvěryhodné kladné reference od předchozích zákazníků. Dále se před přihazováním podívejte, jaké má prodejce podmínky prodeje, služby a záruky.
Technický stav stroje by měl odpovídat popisu v inzerátu. Důvěryhodný internetový portál s aukcemi stavební techniky umožňuje zájemcům (dražitelům) prohlédnout si stroj ještě před zahájením aukce, aby bylo možné ověřit, že popis nabídky skutečně odpovídá realitě. Zjistěte, zda byl stroj pravidelně servisován a zda bude potřeba vynaložit další náklady na opravu. Pokud nemáte dostatečné zkušenosti ohodnotit stav stroje, existuje možnost nezávislého posouzení stroje odborníkem.
Stavební stroj zakoupený na aukci by měl mít stejnou dokumentaci jako nový stroj – vlastnický list, osvědčení o registraci, servisní záznamy, certifikáty o bezpečnosti a informace o historii stroje (údržba, opravy, nehody a poškození). Pokud nějaké dokumenty chybí, obraťte se na prodejce, abyste měli všechny potřebné náležitosti pro použití a provoz stroje.
Před aukcí si proveďte cenový průzkum. Na internetu si srovnejte ceny podobných nabídek a stanovte si maximální částku, kterou jste ochotni za nabízený stavební stroj dát a tu nepřekračujte. I když se vám stroj může hodit sebevíc, přemrštěná cena z něj udělá nevýhodnou koupi. Raději si počkejte na jinou nabídku, než abyste zbytečně přepláceli.
Po vyhrané aukci se musí stavební stroj dopravit na místo, které určí vydražitel (výherce v dražbě). Některé aukční portály pro stavební stroje nabízejí služby transportu zakoupených strojů, což je pro kupujícího přínosné, neboť mu odpadá práce se zařizováním převozu. Pokud však prodejce tuto službu nenabízí, kupující si musí transport stroje zajistit sám na vlastní náklady, případně využít služeb specializované společnosti pro přepravu těžkých strojů.
Existuje několik možností, jak zajistit peníze pro koupi stavebního stroje vyhraného v aukci. Prozkoumejte všechny dostupné varianty ještě před samotnou dražbou, každá z nich nabízí určité výhody i nevýhody.
Nejjednodušší cestou, jak financovat nákup stroje, je pomocí vlastních finančních prostředků. Může se jednat o hotovostní nebo bezhotovostní platební styk. Je však jasné, že především začínající firmy nemají tak velký obnos peněz ihned k dispozici, a tak je tato možnost v dnešní době spíše nereálná.
Další formou, jak získat dostatečné finance nákup stavebního stroje, je klasický bankovní úvěr. Banky a finanční instituce nabízejí úvěry s různými úrokovými sazbami a podmínkami splácení. Při žádosti o úvěr je důležité mít dobrou platební historii a dostatečné zajištění, což může zahrnovat i samotný stavební stroj jako finanční kolaterál (majetek, kterým dlužník zajišťuje věřiteli poskytnutý úvěr).
Leasing je další populární možnost, která kupujícím umožňuje „pronajmout“ si stavební stroj po vyhrané aukci na dohodnutou dobu. Po uplynutí leasingové smlouvy může kupující buď stroj vrátit, obnovit leasingovou smlouvu, či stroj za předem stanovenou cenu odkoupit. Právní dohoda o pronájmu vozidla je výhodná pro firmy, jež si chtějí udržet kontrolu nad výdaji z kapitálu, nebo pro ty, kteří potřebují stroj využívat pouze na omezenou dobu.<
Někteří prodejci a výrobci stavebních strojů nabízejí přímé financování nebo vlastní leasingové programy. Tyto možnosti zajištění peněz mohou být přizpůsobeny specifickým potřebám kupujících a často nabízejí konkurenceschopné úrokové sazby. Je však důležité si pečlivě přečíst smlouvu, abyste byli seznámeni se všemi uvedenými podmínkami a poplatky.
Pro jedince, kteří nemají možnost získat peníze prostřednictvím tradičních bank, případně preferují flexibilnější řešení, existují i nestandardní typy financování, jako jsou peer-to-peer půjčky nebo online financování od specializovaných společností. Tyto finanční instituce mohou nabídnout rychlejší schválení a vyšší míru flexibility vybrané půjčky, často však s vyššími úrokovými sazbami.
Pokud si nevíte rady s výběrem financování vydraženého stavebního stroje, doporučujeme vaši situaci konzultovat s finančním poradcem.
Autor článku: Redakce portálu Veacom.cz