Autonomní technologie mohou zásadním způsobem ovlivnit stavební průmysl. Autonomní bagry, nakladače a jiné revoluční stroje zvyšují bezpečnost, efektivitu i produktivitu na staveništích. Zjistěte, kteří světoví výrobci mají ve svém portfoliu stavební stroje bez řidiče a jak mohou tyto stroje transformovat celý stavební sektor.
Autonomní řízení stavebních strojů a vozidel zahrnuje integraci pokročilých snímačů, GPS systémů a navigačních technologií u řady běžných úkonů. Díky němu stroje zvládají například manévrovat v terénu s vysokou přesností a provádět komplexní úkoly, jako jsou výkopové práce nebo přemisťování materiálu. Mezi autonomní stavební stroje patří bagry, nakladače, buldozery, sklápěče či různé druhy vrtných zařízení, jež využívají pokročilé technologie umělé inteligence k samostatnému provádění různorodých úkolů na stavbě bez lidské obsluhy.
Autonomní stroje jsou schopny využívat energii a materiály efektivněji, což vede ke snížení nákladů a zlepšení udržitelnosti stavebních operací.
V následujících řádcích najdete klíčové výrobce, kteří se zaměřili na vývoj speciálních modelů autonomních stavebních strojů.
Česká společnost Tatra Trucks se sídlem v Kopřivnici je světoznámý výrobce nákladních, vojenských a speciálních automobilů. V posledních letech se věnuje výzkumu automatizovaného řízení stavebních vozidel, což souvisí také s vývojem speciálního softwaru.
V rámci vývoje autonomních technologií již Tatra Trucks odhalila první vlaštovku. Česká automobilka společně s týmem Mobility Lab z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB - Technické univerzity Ostrava a společností Valeo představila prototyp nového vozidla se systémem automatizovaného řízení.
Unikátní autonomní náklaďák, který zvládne jet zcela bez řidiče, se jmenuje TATRA FORCE. Je vybavený samostatnou navigací a řízením, přičemž operátor jej ovládá pomocí dálkového ovládání. U prototypu autonomního nákladního automobilu TATRA FORCE má tým Mobility Lab z VŠB-TUO na starosti vývoj rozhraní celého systému, zatímco firma Valeo je zodpovědná za integraci nejrůznějších senzorů (ultrazvukové, radarové, laserové) a za zpracování řídicích algoritmů.
Jihokorejská společnost Doosan, která na začátku roku 2023 změnila svůj název na DEVELON, se také pokouší o převrat v odvětví stavebních strojů. Svou vizi staveniště budoucnosti s integrovanou informační technologií a umělou inteligencí vidí v projektu Concept-X.
Doosan Concept-X je vize autonomních stavebních strojů, jež si klade za cíl zvýšit produktivitu prováděných úkonů a snížit náklady. Pomocí dronů, bezpilotního řízení a dálkového ovládání založeném na 5G komunikaci bude možné automatizovat úkoly a zároveň všechny procesy plně monitorovat. Stavební stroje budou schopné pracovat i v náročných pracovních podmínkách a to pod minimálním dohledem člověka.
Klíčem konceptu Concept-X je řídicí systém X-Center, který umožňuje vzdálenou kontrolu strojů. Celé staveniště je monitorováno pomocí dronů a ze získaných dat se vytvoří 3D model terénu, podle něhož je možné následně rozplánovat jednotlivé pracovní operace a také je použít k řízení strojů bez řidiče. Pomocí systému X-Center bude moci uživatel na dálku diagnostikovat i ovládat různé stavební stroje, například autonomní bagr (modely s názvy Doosan DD100-CX a DX225-CX) nebo nákladní automobil s futuristickým designem.
Přední americký výrobce zemních a těžebních strojů je v České republice známý pod zkratkou CAT. Firma Caterpillar v roce 2025 oslaví 100 let od svého založení. Kromě produkce manuálně ovládaných strojů se v posledních letech zaměřuje i na vývoj autonomních technologií pro těžební průmysl.
Řešení CAT MineStar Command ulehčuje práci horníkům hned z několika důvodů. Autonomní dampry, dozery nebo zemní válce, na něž člověk dohlíží jen z dálky, slouží především pro zvýšení bezpečnosti. Každý „chytrý“ stroj Caterpillar je vybaven mimo jiné kamerami, GPS lokátorem, bezdrátovým komunikačním systémem a pokročilou technologií pro detekci překážek pomocí radaru a laseru. Senzory dokonce hlídají, zda není v pracovním okruhu stroje jiné vozidlo nebo člověk. Výhodou je, že operátoři mohou ovládat více strojů najednou.
V roce 2013 společnost Caterpillar vypustila do terénu prvních šest autonomních nákladních vozidel a od té doby už flotila čítá více než 500 strojů, jež se prohání v důlních lokalitách po celém světě. Nejnovější autonomní těžební stroj značky se jmenuje CAT 794 AC, který doplňuje stávající modely CAT 789D, 793D, 793F a 797F. Jedná se o obrovský těžařský speciál s elektrickým pohonem vybavený autonomním řízením CAT MineStar Command.
Ani švédský výrobce za ostatními nezaostává. V rámci své divize Volvo CE (Construction Equipment) představil hned několik autonomních vozidel – nákladní auta Volvo FH určená pro přepravu materiálu, autonomní autobusy nebo koncept Volvo Vera alias speciální tahače přepravující kontejnery mezi logistickým centrem a přístavním terminálem.
Dalším zajímavým počinem značky Volvo je koncept autonomního kolového nakladače Volvo LX03, jenž se inspiroval skutečným modelem nakladače Volvo ZEUX ze stavebnice Lego Technic. Skutečný stroj je 10× větší než 59centimetrový model z kostek Lega. LX03 uveze 5 tun nákladu a dokáže jet rychlostí až 38 km/h. Elektrický pohon zajišťuje baterie s kapacitou 40 kWh.
Jednou z možných výzev pro použití stavebních a těžkých strojů je možnost rozšíření jejich působnosti za hranice naší planety. V budoucnosti by se mohly autonomní stavební stroje využít pro projekty spojené s kolonizací Měsíce a Marsu. Autonomní bagry, traktory, nakladače a další těžká technika by se mohla skvěle hodit pro práci v extrémních podmínkách ve vesmíru, například při přípravě dopravní infrastruktury či jiných náročných stavebních pracích.